Γιώργος Νάσσης

Εισηγητής debate

Θέμα: Διαλειμματική άσκηση υψηλής έντασης ή συνεχόμενη άσκηση αντοχής για απόδοση και υγεία;

Γιώργος Νάσσης

Δρ Εργοφυσιολογίας

Ο Γιώργος Νάσσης είναι κάτοχος μεταπτυχιακού και διδακτορικού τίτλου στην αθλητική επιστήμη/εργοφυσιολογία. Υπήρξε μέλος ΔΕΠ στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και επιστημονικός συνεργάτης στο Τμήμα Διατροφής-Διαιτολογίας του Χαροκοπείου πανεπιστημίου. Έχει δημοσιεύσει πάνω από 50 άρθρα σε έγκριτα διεθνή περιοδικά με σύστημα κριτών. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα αφορούν στη μεγιστοποίηση/βελτιστοποίηση της απόδοσης και στο ρόλο της άσκησης και της διατροφής στην υγεία. Υπήρξε εργοφυσιολόγος της 1ης ομάδας και των ακαδημιών καθώς και υπεύθυνος του επιστημονικού εργαστηρίου στην ΠΑΕ Παναθηναϊκός (PAO Performance Lab). Είναι Fellow του European College of Sport Science και Senior Associate Editor του British Journal of Sports Medicine.

2o ICSS 2016

Τel: 2310 991871, 991872