Νικόλαος Στεργίου

Τίτλος Διάλεξης: " A PERSPECTIVE ON HUMAN MOVEMENT VARIABILITY: IMPLICATIONS FOR HEALTH AND PATHOLOGY "

Dr. Nick Stergiou

Assistant Dean of the Division of Biomechanics and Research Development

Distinguished Community Research Chair and Professor in Biomechanics

Director of the Biomechanics Research Building

University of Nebraska at Omaha and University of Nebraska Medical Center

Web: coe.unomaha.edu/biomechanics

Ο Νίκος Στεργίου είναι καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Νεμπράσκα στην Όμαχα και διευθυντής του ερευνητικού κέντρου Biomechanics Research Building. Πρόσφατα διορίστηκε στην θέση του συντονιστή έρευνας και δημιουργικής δραστηριότητας  στο College of Education at the University of Nebraska at Omaha.  Η ερευνητική δραστηριότητα του κ. Στεργίου έχει χρηματοδοτηθεί έχει χρηματοδοτηθεί από οργανισμούς όπως το NIH (NCMRR), US Dept of Education (NIDRR), Nebraska Research Initiative.

Η ερευνητική δραστηριότητα του κ. Στεργίου εστιάζεται στην κατανόηση της μεταβλητότητας που διέπει την ανθρώπινη κίνηση. Η μελέτη της μεταβλητότητας επεκτείνεται σε όλο το εύρος της ηλικίας του ανθρώπου, από την ανάπτυξη του νηπίου μέχρι τον ηλικιωμένο που πέφτει. Η ερευνητική δραστηριότητα του κ. Στεργίου και της  ομάδας βρίσκει εφαρμογές την βελτίωση των τεχνικών χειρουργικής επέμβασης, στην επίδραση της εικονικής πραγματικότητας στην ανθρώπινη κίνηση στην αξιολόγηση των τεχνικών θεραπείας και αποκατάστασης διαφορετικών παθήσεων (περιφερειακή αρτηριοσκλήρωση, σκλήρυνση κατά πλάκας, χρόνια νεφρική ανεπάρκεια).

2o ICSS 2016

Τel: 2310 991871, 991872